آسیا شرقی | اقیانوسیه - نبأپرس

طالبان با اعلام اینکه مراحل لازم برای اعلام ترکیب دولت جدید افغانستان به پایان رسیده است، از برخی کشورها برای حضور در مراسم اعلام دولت جدید دعوت بعمل آورد.

کارشناس سیاسی افغان گفت که آمریکا اجازه سفر رئیس جمهور فراری افغانستان را به واشنگتن نداد و اشرف غنی اکنون در امارات بسر می‌برد.

سخنگوی طالبان در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که اعضای این گروه در دروازه‌های کابل ایستاده‌اند، مذاکرات جریان دارد و تا تکمیل روند انتقال وارد این شهر نخواهند شد.

سفارت روسیه در دهلی‌نو با اشاره به حمایت منطقه‌ای از صلح افغانستان اظهارداشت که وجود ایران و هند برای تسهیل مذاکرات صلح در تروئیکای توسعه یافته می‌تواند تاثیرگذار باشد.

خروج نظامی آمریکا پس از دو دهه از افغانستان پرسش‌هایی را بین نظامیان این کشور به وجود آورده است مبنی بر این که نتیجه این همه چه بود در حالی که آنها معتقدند این جنگ را باخته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به میزبانی ایران از هیئت‌های طالبان و سیاسیون افغان به نقش سازنده ایران در مذاکرات صلح اعتراف کرد.

مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران به‌طور هم‌زمان میزبان ۴ هیئت افغانستان از جمله هیئت سیاسی طالبان و هیئت سیاسی جمهوریت است.

چین به آمریکا هشدار داد که در موضوع تایوان سیگنال نادرستی به این جزیره ارسال نکند که باعث تشدید اختلافات میان واشنگتن و پکن شود.

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن پیش از مهلت تعیین‌شده برای خروج نیروها از افغانستان در اول ماه می موضع تصمیم خود را برای خروج و یا ادامه حضور نیروها اعلام می‌کند.

جو بایدن خروج نظامیان این کشور در مهلت توافق شده با طالبان در اول ماه می را دشوار خواند اما تاکید کرد که نیروها احتمالاً در سال جاری میلادی خارج می‌شوند.

وزیر امور خارجه چین بر لزوم لغو تحریم‌های غیرعادلانه آمریکا علیه ایران تاکید کرد.

میانمار «میدان تیان‌آنمن»؛ حکومت کودتا ده‌ها نفر را در خونین‌ترین روز اعتراضات کشت.

صفحه1 از11

Top