۵ پیام مهم سخنان سید حسن نصرالله/ پاسخی قاطع به هرگونه حماقت اسرائیل خواهیم داد

سخنرانی شب گذشته دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن اینکه پیام‌های مسرت‌بخشی برای طرفداران مقاومت داشت حامل چندین هشدار مهم برای دشمنان محور مقاومت نیز بود.

 به گزارش نبأپرس، سخنرانی‌های سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان که اغلب سالیانه چندبار بیشتر انجام نمی‌شود و آن هم ویژه مناسبت‌های خاص و مهم است همواره منبع اصلی آشنایی با رویکردهای سیاسی منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود؛ چراکه رهبران عربِ ملی‌گرا و دارای کاریزماتیک سیاسی در خاورمیانه وجود ندارد و گفتمان تحقیرآمیز آمریکایی- صهیونیستی در عرصه تبلیغاتی حتی از طریق رسانه های عربی این کشورها نیز روز به روز تشدید می‌شود.

در این میان مواضع دبیرکل حزب الله در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و از سوی دوست و دشمن و حتی تحلیلگران و رسانه‌های صهیونیستی با دقت دنبال می‌شود. البته صلابت مواضع سید حسن نصرالله در پیگیری گزینه مقاومت و مبارزه با اشغالگری تنها در لبنان نمود پیدا نمی‌کند، بلکه شامل کشورهای دیگر منطقه و به ویژه فلسطین اشغالی نیز می‌شود.

شکست جنگ تبلیغاتی دشمن علیه مقاومت

اخیرا برخی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و به ویژه رسانه‌های معارض و در صدر آنها دشمن صهیونیستی با سوءاستفاده از حساسیت فصلی سید حسن نصرالله که در سخنرانی‌های اخیر وی به مناسبت روز جهانی قدس و سالگرد عید مقاومت (آزادسازی جنوب لبنان از اشغالگری رژیم صهیونیستی در سال 2000) مشهود بود شروع به شایعه‌پراکنی درباره وضعیت جسمانی دبیرکل حزب‌الله کردند.

با وجود اینکه منابع نزدیک به سید حسن نصرالله چندین بار بر صحت و سلامتی ایشان تاکید و اعلام کردند، بیماری ایشان چیزی بیش از یک حساسیت بهاری نبوده است، اما روز گذشته دبیرکل حزب‌الله شخصا به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس شبکه المنار به عنوان بازوی رسانه‌ای مقاومت لبنان، در مقابل چشم طرفداران و دوستان و دشمنان ظاهر شد تا چندین پیام را به همه آنها برساند.

قبل از بررسی پیام‌های سخنان شب گذشته دبیر کل حزب‌الله، توجه به این نکته ضروری است که وی با وجود اینکه از حساسیت در ریه‌ها هم‌زمان با آغاز فصل بهار رنج می‌برد و به ویژه در بحبوحه شیوع کرونا احتمال سناریوپردازی‌های دشمن-همانگونه که این اتفاق هم افتاد، وجود داشت، در دو مناسبت قبلی با شجاعت در برابر دوربین حاضر شده و هرآنچه را که نیاز بود در هرکدام از این مناسبت‌ها به گوش دوستان و دشمنان برساند، بیان کرد.

اما سخنرانی سید حسن نصرالله شب گذشته آن هم درحالی که نشانه‌های سلامتی از ظاهر وی کاملا پیدا بود و لبخند بر لب داشت، دشمنان عربی-غربی-عبری ایشان را که حساب زیادی بر جنگ تبلیغاتی علیه مقاومت و تخریب روحیه طرفداران دبیر کل حزب‌الله باز کرده بودند را کاملا ناامید ساخت.

اسرائیلی‌ها-چه مقامات این رژیم و چه شهرک‌نشینان صهیونیست همواره سخنان دبیر کل حزب‌الله را به دقت زیر نظر دارند و بلافاصله به تجزیه و تحلیل آن می‌پردازند؛ اما این بار با حساسیت بیشتری صحبت‌های وی را دنبال کردند و همانطور که در بازتاب سخنان سید حسن نصرالله در رسانه‌های صهیونیستی مشخص شد، توجه صهیونیست‌ها عمدتا بر موضوع سلامتی دبیرکل حزب‌الله و صحبت‌هایی که درباره آشفتگی اوضاع سیاسی اسرائیل مطرح کرده بود و حماقت‌های نتانیاهو، متمرکز بود.

صهیونیست‌ها درحالی با ناامیدی اعتراف کردند که سید نصرالله در سلامتی کامل به سر می‌برد که پیش از این اخبار و مقالات متعددی درباره وخامت اوضاع جسمانی ایشان و اینکه دبیرکل حزب‌الله به کرونا مبتلا شده نوشته بودند.

پیام‌ها و هشدارهای سید حسن نصرالله برای دوستان و دشمنان

اما سخنرانی سه‌شنبه شب سید حسن نصرالله درحالی که نسبتا کوتاه بود، اما چندین محور مهم را در بر گرفت و شامل 5 پیام مهم بود:

-سید حسن نصرالله در صحبت‌هایی که درباره بحران سیاسی رژیم صهیونیستی مطرح کرد، بنیامین نتانیاهو را یک فرد بحران‌زده توصیف کرده که برای فرار از بحرانی که گرفتار آن شده ، فرار رو به جلو انجام می‌دهد. وی همچنین نتانیاهو را یک فرد احمق خواند که برای خروج از این تنگنا ممکن است دست به هر حماقتی بزند و برای ماندن در قدرت حاضر است آتش جنگ را شعله‌ور کرده و همه صهیونیست‌ها را به ورطه نابودی بکشاند. این اظهارات دبیرکل حزب‌الله و اینکه شرایط بحرانی نتانیاهو را به خوبی می‌داند به منزله هشداری برای وی در خصوص ارتکاب هرگونه حماقت یا اقدام نظامی علیه مقاومت بود که پاسخی قاطع به همراه خواهد داشت؛ پاسخی بسیار دردناک تر از نبرد «شمشیر قدس».

- دبیر کل حزب‌الله شب گذشته بخش بزرگی از سخنان خود را به جنگ یمن و همدستی ایالات متحده با عربستان سعودی در این جنگ و اقداماتی که برای طولانی‌تر کردن آن انجام داده است، اختصاص داد. او در این زمینه گفت: می بینیم که آمریکا با فریب و دروغ تلاش دارد خود را به عنوان بازیگر فعالی برای توقف جنگ در یمن نشان دهد. مشکلی که ما امروز در لبنان از آن رنج می‌بریم همان مشکلی است که یمنی ها از سال‌ها پیش با آن مواجه هستند و فشارها برای مجبور کردن آنها جهت امتیاز دهی ادامه پیدا می‌کند با این وجود آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش دارند آنچه را که در تجاوز نظامی در دستیابی به آن ناکام ماندند از طریق تحریم‌های اقتصادی و محاصره و تحریم ملت یمن به دست بیاورند.

دبیرکل حزب‌الله ضمن ستایش از مقاومت ملت یمن و نقش برجسته «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله در پیروزی‌های متعدد یمنی‌ها ضد دشمن سعودی-آمریکایی، به ساکنان جدید کاخ سفید هشدار داد که اولا سوءقصد و مانورهای واشنگتن درباره جنگ یمن و ادعاهایی که برای پایان دادن به این جنگ دارد، برای مقاومت کاملا آشکار است و در وهله بعد سعودی‌ها نمی‌توانند تحت حمایت آمریکا با کسب امتیاز در جنگ یمن و عدم رفع محاصره کامل یمنی‌ها از این جنگ خارج شوند. سید نصرالله حتی درباره معادله جدید برای قدس نیز به موضوع یمن اشاره کرده و سیگنال‌های رسیده از این کشور را رکن اصلی این معادله دانست.

-یکی از جملات کلیدی که سید حسن نصرالله در سخنان خود مطرح کرد این بود که خطاب به طرفداران خود و حامیان مقاومت و همه امت اسلامی گفت: «من در کنار شما و در میان شما هستم و باهم ادامه خواهیم داد و امید دارم که انشاءالله با یکدیگر در مسجدالاقصی نماز خواهیم خواند». سخنان دبیرکل حزب‌الله درباره فلسطین و اینکه این بار فلسطینی‌ها مصمم به آزادسازی سرزمین خود هستند، با قاطعیت ویژه‌ای حکایت از پیروزی قطعی فلسطینیان در آینده‌ای نزدیک و آزادی قدس داشت.

-سید حسن نصرالله بار دیگر بر معادله جدید خود برای قدس که در سخنرانی سالگرد عید مقاومت ترسیم کرده بود، تاکید و اعلام کرد که هرگونه تجاوز به قدس و مسجدالاقصی تجاوز به کل امت اسلامی است و موضوع فلسطین مربوط به سرزمین مقدس است و آنچه که امروز در فلسطین اتفاق می‌افتد نه تنها از جانب ملت فلسطین بلکه از طرف همه نیاز به پیگیری دارد. این سخنان دارای پیامی برای دوستان و هشداری برای دشمن صهیونیستی بود مبنی بر اینکه اکنون همه امت اسلامی برای حمایت از فلسطین برخاسته‌اند و حتی ملت‌های رژیم‌های سازشکار عربی نیز جدا از رویکرد ارتجاعی دولت‌های خود، در کنار برادران فلسطینیشان هستند.

-پیام آخر در صحبت‌های سید حسن نصرالله مربوط به نقشه راهی است که وی برای خروج لبنان از بحران ترسیم کرد. در مرحله حساس کنونی که لبنانی‌ها در آن قرار دارند مهم‌ترین چالش این کشور بحران تشکیل دولت است که سید حسن نصرالله با وجود تلاش بسیاری از طرف‌های داخلی و خارجی برای شکست این پرونده و مقصر جلوه دادن حزب‌الله، تاکید کرد که هیچ گزینه دیگری به جز تشکیل دولت برای خروج از بحران وجود ندارد و انتخابات پارلمانی باید در موعد مقرر-نه زودتر و نه دیرتر برگزار شود.

علاوه بر آن عمده تمرکز سید نصرالله در پرونده داخلی لبنان متوجه وضعیت معیشت مردم به ویژه درخصوص اقلام ضروری و داروها و لزوم مبارزه با احتکارکنندگان و فاسدان بود. نکته مهمتر اینجاست که پرداختن به مشکلات مردم از سوی دبیرکل حزب‌الله صرفا در حد حرف نبوده و چندین راهکار عملی از جمله افزایش توزیع کارت‌های اعتباری میان اقشار کم درآمد و از همه مهمتر مذاکره با جمهوری اسلامی ایران جهت ارسال سوخت از این کشور به بنادر لبنان و وارد کردن نفت از ایران با لیره لبنان مطرح و تاکید کرد که حزب‌الله در این زمینه کاملا جدی است.

صحبت‌های سید حسن نصرالله درباره نجات کشور با راهکارهای داخلی و کمک حامیان مقاومت پیامی ناامید کننده برای همه کسانی بود که چه در داخل و چه خارج برای سرنگونی لبنان برنامه‌ریزی می‌کنند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

مشروح اخبار

Top