فرصتی برای یادآوری ارزش ها، هویت و منزلت پرستاران

بیشترین تعداد پرستاران در بیمارستان ها فعالیت کرده و حضور پرستاران در جامعه به دلیل عدم بسترسازی مناسب کم رنگ است. این در حالی است که به دلایلی نظیر افزایش چشمگیر جمعیت سالمندان، افزایش سرسام آور هزینه های درمان و افزایش فزاینده بیماری های غیرواگیر، انتظار می رود ضرورت حضور پرستاران در جامعه بیش از پیش احساس گردد

:به گزارش نبأپرس ، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در یادداشتی به منزلت و ارزش پرستاران پرداخته است. متن کامل یادداشت را می‌خوانید:

پرستاران، یکی از حلقه‌های حیاتی زنجیره سلامت در عرصه علوم پزشكی هستند؛ خدمتگزارانی كه حتی ارتقای دانش، تحول و توسعه نیز از سختی‌ها، فشارهای كاری و غم‌ها و شادی‌های شغل‌شان نمی‌كاهد و هیچ پیشرفتی جایگزین خدمات آنها نمی‌‌شود؛ فرا رسیدن بزرگداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) و گرامی داشت هفته پرستار که امسال با شعار "جامعه و سلامت، هویت و منزلت، رفاه و معیشت" برگزار می شود، بهانه ای است تا مروری بر خدمات پرستاری به عنوان حرفه‌ای جامعه‌نگر و مشاركت‌جو داشته باشیم.

پرستاران به عنوان بزرگترين گروه ارائه دهنده مراقبت، بيشترين خدمات را با هدف ارایه مراقبت های باکیفیت، ایمن و در دسترس، و ارتقای سطح رضایتمندی ذینفعان از مراقبت های ارائه شده و کاهش هزینه های نظام سلامت انجام می دهند. در شرایط کنونی، بیشترین تعداد پرستاران در بیمارستان ها فعالیت کرده و حضور پرستاران در جامعه به دلیل عدم بسترسازی مناسب کم رنگ است. این در حالی است که به دلایلی نظیر افزایش چشمگیر جمعیت سالمندان، افزایش سرسام آور هزینه های درمان و افزایش فزاینده بیماری های غیرواگیر، انتظار می رود ضرورت حضور پرستاران در جامعه بیش از پیش احساس گردد.

در راستای پاسخ به نیازهای در حال تغییر سلامت، معاونت پرستاری ضمن طراحی برنامه های مختلف، به اولویت بندی آن ها نیز پرداخته است. افزایش تعداد بیماران مبتلا به بیماری های مزمن، ضرورت توسعه خدمات مراقبت در منزل را مطرح می سازد لذا در پاسخ به این نیاز، در کشور بیش از 850 مرکز فعال مشاوره و خدمات پرستاری در منزل ایجاد شده است. اگرچه در این حوزه، یکی از مهم ترین چالش ها، پوشش بیمه ای این خدمات است که با تدوین استانداردهای خدمتی مربوطه، این مهم به انجام می رسد.

هم اکنون، استاندارد های مراقبت در منزل برای پنج بیماری شایع تهیه و تدوین شده که پس از تصویب در شورای عالی بیمه ابلاغ خواهد شد. علاوه بر آن، کلینیک های مختلف تخصصی مراقبت پرستاری از جمله کلینیک درد، پای دیابتی، زخم، هموفیلی، تالاسمی، آلزایمر، کلینیک های مراقبت از بیماران استومی، دیالیزی و ... وجود دارند که خدمات آموزشی، مشاوره و مرا قبتی ارائه می دهند وبه لحاظ کمی و کیفی رو به پیشرفت هستند.

از سوی دیگر، وجود مراکز ارائه مراقبت های طولانی مدت برای بیمارانی که شرایط دریافت مراقبت در منزل را ندارند، یک الزام تلقی می شود. بر این اساس آیین نامه مربوطه نهایی و در کمیته تنظیم مقررات مطرح گردیده است. با عنایت به کمبود نیروی پرستاری از یک سو و ضرورت ارتقای کیفیت مراقبت ها از سوی دیگر، طرح الکترونیک سازی ثبت و گزارش نویسی الکترونیک پرستاری آغاز گردیده تا ضمن کاهش زمان ثبت گزارش ها، مستندات پرستاری با دقت و منطبق بر فرآیند پرستاری تدوین شود.

مقوله صلاحیت حرفه ای پرستاران به عنوان یکی از الزامات اشتغال در حرفه پرستاری، از چالش های اساسی پرستاری در کشور محسوب می شود که با تلاش و پیگیری این معاونت، اولین دوره آزمون صلاحیت حرفه ای در بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد گردید.

از چالش های دیگر پرستاری در نظام سلامت، ضرورت بهبود تصویر اجتماعی حرفه ای پرستاری، ارتقای ساز و کارهای قانونی، حرفه ای، سازمانی و مدیریتی سرمایه های انسانی و شرایط دشوار کاری پرستاران و بار کاری آنها است.

نبود جایگاه برای پرستاران متخصص در مراکز بهداشتی و در جامعه باعث شده است که دانش آموختگان پرستاری در مقاطع مختلف، شرح وظایف یکسانی داشته و علیرغم تربیت پرستار سلامت جامعه، پرستارسلامت روان، پرستار سلامت سالمندی ، جایگاه این پرستاران در جامعه تعریف نشده است.
در خصوص شاخص های آموزشی، در حال حاضر بالغ بر 45 هزار دانشجو در سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری در 192 دانشکده پرستاری و مامایی شاغل به تحصیل بوده و 1985 عضو هیات علمی مشغول به فعالیت در این مراکز آموزشی هستند که حکایت از حجم بالای کاری اساتید و نسبت نامطلوب دانشجو به استاد دارد.

وضعیت علم سنجی در رشته ی پرستاری نشان می دهد که 25 درصد تولیدات علمی کشور در این رشته بوده و در رتبه دوم کشورهای منطقه قرار دارد.

همچنین، این رشته دارای ۶ انجمن علمی و تعداد 16 مرکز تحقیقات، 38 مجله علمی و یک شبکه ملی تحقیقات، وضعیت پژوهشی مطلوبی را داراست.
به لحاظ ساختار سیاستگذاری، معاون پرستاری وزارت بهداشت بالاترین مقام اجرایی کشور است که نقش مهمی در سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها، اجرا و نظارت بر کیفیت مراقبت های پرستاری را بر عهده دارد. ‌
علاوه بر آن سازمان نظام پرستاري به عنوان يک مجمع صنفي مستقل، مدافع حقوق پرستاران و مرجعي براي رسيدگي به مشکلات پرستاران است .

پیش بینی شده است رشته پرستاری در دنیا در 10 سال آینده جزو سه شغل برتر دنیا خواهد بود، این رشته در کشور یکی از 4 رشته اول پرطرفدار در کنکور سراسری به حساب می آید.

این رشته با قدمتی بیش از یکصد سال آموزش آکادمیک، در حال طی کردن گامهای موثری در نظام سلامت است و امید می رود همگام با کشورهای پیشرفته، بتواند نقش محوری خود را ایفا کند.

دکتر مریم حضرتی
معاون پرستاری وزارت بهداشت

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top